Односкладні прості речення
Інтерактивний урок у 8 класі
Тема: «Односкладні прості
речення».
Мета: 1) навчальна:
узагальнити та систематизувати відомосгі про односкладні речення, їх групи та види; удосконалювати
вміння визначати тип односкладних речень, спосіб
вираження в них головного члена, правильно
використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень; 2) розвивальна: розвивати вміння аналізувати та узагальнювати вивчений матеріал;
розвивати творчі здібності учнів; 3) виховна: виховувати любов до рідного краю через творчість
українських письменників, прищеплювати' почуття
прекрасного з метою естетичного розвитку учнів.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи і прийоми:
1)
словесні: бесіда,
елементи дискусії;
2)
практичні: метод вправ;
3)
інтерактивні: робота в малих групах; метод «Коло ідей»; ігрові елементи (гра
«Світлофор»,
«Ромашка»), сугестопедичні методи (використання музичних творів);
«Ромашка»), сугестопедичні методи (використання музичних творів);
4) наочні: робота з таблицею, карт ками, репродукцією.
Обладнання:
таблиця «Односкладні прості речення»; таблиця «Види односкладних речень»; репродукція картини, картки
із завданням; підручник.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
учнів
учнів
Слово вчителя. Завдання нашого уроку — узагальнити і систематизувати знання,
отримані з теми
«Односкладні прості речення». Спочатку давайте
згадаємо, які типи односкладних речень ми вивчили і яким способом виражається в них головний член.
Саме на це
спрямована наша перша вправа-гра «Світлофор».
(Вчитель роздає дітям картки двох кольорів — червоного і зеленого. Читає 6 тверджень, і діти піднімають картки відповідного кольору, якщо згодні (зелений) або не згодні (червоний) з цими твердженнями.) У зошитах діти ведуть контроль своїх відповідей,
ставлячи напроти номера завдання «+» (так) чи «—» (ні). Після кожного завдання вчитель дає
правильну відповідь.
Після проведення
цієї вправи кожен учень підраховує кількість балів, отриманих за виконання вправи, та виставляє собі оцінку. Кожне завдання оцінюється в 2 бали.
Мета вправи-гри «Світлофор»:
1)
перевірити знання
учнів про типи односкладних речень, спосіб вираження головного
члена
в них, отримані на попередніх уроках;
в них, отримані на попередніх уроках;
2)
навчити учнів
здійснювати самоконтроль своїх знань.
Хід гри
1)
В означено-особових
реченнях головний член речення вказує на те, що дія
виконується кожною особою. (Ні. Це
узагальнено-особові)
2)
У неозначено-особових
реченнях головний член речення може бути виражений дієсловом у
формі
множини минулого часу. (Так)
множини минулого часу. (Так)
3)
Безособовим називається
речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому
відмінку. (Ні. Це стосується називних речень)
відмінку. (Ні. Це стосується називних речень)
4)
Називним називається
речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому
відмінку. (Ні. Тільки в називному відмінку)
відмінку. (Ні. Тільки в називному відмінку)
5)
Речення «Згаяного
часу і конем не здоженеш». — узагальнено-особове. (Так)
6)
Знайдіть дієслово, що
не виступає головним членом означено-особового речення. Запишіть у зошит.
а) Сиджу,
сидіть, сідаймо, сиділи. (Сиділи — головний член неозначено-особового речення.)
б) Плачемо,
плакати,- плачте, плачете. (Плакати
— головний член безособового речення.)
Учитель. Отже, ми повторили з вами, що означає
головний член речення в кожному з типів односкладних речень. Звернули увагу на складні випадки
визначення типу односкладного речення, способу вираження головного члена речення в односкладних реченнях. В цих питаннях ви орієнтуєтесь добре.
III. Мотивація навчальної
діяльності
діяльності
Учитель. Сьогодні
на уроці ми з вами повинні узагальнити й систематизувати знання, отримані на попередніх уроках з теми «Види простих односкладних речень», удосконалити вміння
визначати вид односкладного речення, а також правильно використовувати у писемному та усному
мовленні вивчені види односкладних речень, які урізноманітнюють наше мовлення і роблять його
багатшим.
IV. Узагальнення
та систематизація вивченого
Подальша робота на уроці проводиться в малих групах
(5 груп по 3—4 учні). Після того, як групи отримали
кожна своє завдання, вчитель ставить на столи відповідні таблички: «Спеціалісти з означено-особового речення» і т. ін. У процесі виконання цього завдання кожен учень
виконує певну роль у групі: Керівник, Практик, Теоретик, Оратор. Ролі учні розподіляють між собою
самостійно, кладучи біля себе картку з назвою ролі.
І» Вправа-гра» «Ромашка»
Діти розташовуються в класі за заздалегідь визначеними
групами (ще на початку уроку). На дошці — паперова ромашка із завданням для кожної команди на
пелюстках. Капітани тягнуть пелюсток, який містить номер по
порядку, за яким виступатимуть групи, і завдання — прочитати текст; виписати односкладні речення
певного типу (означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові, називні);
підкреслити головний член речення; вказати, чим він
виражений; підтвердити свою відповідь теоретичним
матеріалом, тобто зробити теоретичне обґрунтування.
Уривки з творів українських письменників, що
містяться на пелюстках, зачитуються класу перед відповіддю. .
Після висловлення
теоретичних висновків щодо кожного типу
односкладного речення таблиця «Односкладні
прості речення» .поступово відкривається.
Клас має можливість порівняти
правильність відповіді групи з
таблицею на дошці.
Під час виконання завдання звучить музика, яка
налаштовує дітей на роботу.
— Отже, діти ви
гарно впоралися із завданням теоретично і на практиці. Тож наступним завданням пропоную вам невеличку
розминку.
2. Вправа «Заповніть таблицю»
Групи отримують
картки, в яких справа розташовані назви видів односкладних речень, а зліва — приклади
речень. Кожна назва виду односкладних
речень і кожне речення має
порядковий номер.
Завдання: співвіднести речення
за тилом
односкладних, поданих у правій колонці. В зошит записати тільки номер типу речення і номер відповідного
речення.
Діти, обговоривши
ці завдання в групах, діляться своїми висновками з
класом. Дійшовши спільної думки,
представник від кожної групи виходить і записує на дошці у таблиці № 2 «Види односкладних речень» той тип
односкладного речення, експертом з
якого він є.
Учитель.
І з цим завданням ви впорались добре. Змогли розподілити
односкладні речення за їх типами.
Давайте ж тепер
подивимось, як ви можете використовувати ці речення у своєму мовленні. Пропоную вам творче завдання.
3. Творче завдання за картиною
На дошці —
репродукція із зображенням пам'ятника Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либідь.
Завдання: скласти твір-мініатюру за картиною з
використанням того типу односкладних речень, спеціалістами з якого є кожна група. Під час виконання цього завдання звучить музика,
яка надихає дітей на творчу діяльність.
Музика закінчується— діти зачитують
свої твори.
V. Підсумок уроку
Учитель.
Отже, на цьому уроці ми завершили вивчати тему «Односкладні прості речення». Ми засвоїли цей тип
речень не тільки на теоретичному та практичному
рівні, а й на творчому, тобто ми можемо навіть
складати твори, використовуючи ці речення.
Знайомство з односкладними реченнями дає змогу переконатись, наскільки багата
українська мова не тільки за своїм лексичним складом, а й за синтаксичними конструкціями. Використання односкладних речень у нашому
мовленні урізноманітнює, увиразнює і
збагачує наше мовлення.
VI. Оцінювання
VII. Пояснення домашнього
завдання
завдання
Вправа 115
(скласти твір-мініатюру «Незабутній день
канікул», використовуючи різні типи односкладних речень). ,
Немає коментарів:
Дописати коментар